Występy teatralne studentów I roku w języku Mistrza znad rzeki Avon

26 czerwca 2019 r. w murach UJD odbyła się kolejna, według niepisanej tradycji, edycja 'Shakespearean party', czyli przedstawień Szekspirowskich przygotowanych i wykonywanych przez studentów I roku filologii angielskiej I stopnia studiów stacjonarnych. O wydarzeniu informował plakat zaprojektowany i wykonany przez studentkę grupy L4.

Występy teatralne studentów w języku Mistrza znad rzeki Avon, połączone z elementami pokazów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych, są wyrazem inspiracji zaczerpniętych z lektury dzieł Szekspira m.in. podczas zajęć Historii literatury anglojęzycznej.

Tegoroczne przedstawienia objęły trzy bardzo ciekawe adaptacje dramatów angielskiego Barda przygotowane kolejno przez studentów I roku filologii angielskiej grup L1, L2 oraz L3. Wśród publiczności specjalnymi gośćmi była Pani dr Olga Bińczyk, Zastępca Dyrektora IFO, pomysłodawczyni m.in. konkursów recytatorskich poezji anglojęzycznej, oraz Pani mgr Agata Leśniczek, od lat aktywnie współpracująca ze środowiskiem lokalnym i kulturalnym regionu w promocji naszej Uczelni. Organizatorem wydarzenia była, jak poprzednio, Pani dr Anna Cholewa-Purgał.

Po słowie wprowadzającym oraz cytatach z wiersza Bena Jonsona dedykowanego W. Szekspirowi, grupa L1 zaprezentowała oryginalną kompilację fragmentów najbardziej znanych tragedii wielkiego dramaturga: Makbeta, Romea i Julii oraz Hamleta. Na znaczne bogactwo tej części programu, prócz kanonicznych fragmentów tekstu, złożyły się także imponujące kostiumy, misternie wykonana scenografia oraz dwa występy wokalne (wspaniały utwór autorski z własnym akompaniamentem gitarowym zaśpiewany przez jednego z naszych studentów oraz 'Killing me softly' z repertuaru Fugees wykonany przez studentkę). Występ grupy L1 zakończył się pokazem street dance w aranżacji i wykonaniu pary studentów. Na uwagę zasługuje pomysłowość scenariusza występu, ruch sceniczny, gra aktorska oraz synkretyzm sztuk, które zaprezentowali studenci grupy L1.

Grupa L2 ujęła publiczność nietuzinkową aranżacją fragmentów Burzy Szekspira ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. W spektaklu wystąpiła m.in. studentka z Moskwy, realizująca w UJD program wymiany zagranicznej na kierunku filologii angielskiej. Pełna humoru interpretacja Burzy wzbogacona została ciekawymi występami instrumentalnymi: saksofonowym, wykonanym przez naszą studentkę, jak również gitarowym, wykonanym przez studenta grupy L2.

Nieśmiertelny wątek tragicznej miłości został przedstawiony we współczesnej interpretacji przez studentów grupy L3, którzy w oryginalny i zabawny sposób przenieśli dramatyzm historii Romea i Julii w realia XXI w. Wspaniała gra aktorska, reżyseria, rekwizyty, i element taneczny stanowiły o powodzeniu także tego, ostatniego, spektaklu.

Całość imprezy zakończyły słowa podziękowania skierowane do publiczności przez parę konferansjerów, a także epilog redakcji samego Barda znad rzeki Avon, przemawiającego do widzów, zacytowany z Burzy przez studentkę grupy L4.

Wydarzenie to było nie tylko małym świętem teatru i hołdem złożonym Szekspirowi przez studentów anglistyki, lecz także okazją do podziwiania różnorodnych talentów naszych studentów I roku. Życzymy im powodzenia i dalszych sukcesów na kolejnych etapach studiów i rozwoju filologicznego oraz artystycznego.

Dziękujemy zarazem niezawodnej ekipie Długosz TV: Pani Angelice Oleksiak i Pani Karolinie Psonce, studentkom I roku studiów II stopnia, za rejestrację Shakespearean party i przygotowanie fotorelacji.

Występ grupy L1:

Występ grupy L2: