Uczestnicy międzynarodowego projektu „Engagiert für Europa” gośćmi Uniwersytetu


W dniach 20-24.11.2019 odbyły się warsztaty w ramach projektu „Engagiert für Europa”. Uczestniczyli w nich partnerzy z europejskich miast partnerskich Pforzheim, Vincenzy i Osjeku.

Projekt w ramach programu Erasmus+, na bazie partnerstwa miast Częstochowa-Pforzheim realizuje Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie, którego założycielami i aktywnymi członkami są pracownicy Instytutu Literaturoznawstwa i Instytutu Językoznawstwa naszej Uczelni (dr hab. Joanna Ławnikowska-Koper – przewodnicząca TPN, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, dr hab. Hanna Kaczmarek, dr Małgorzata Niemiec-Knaś).

W projekcie "Engagiert für Europa” (zaangażowani dla Europy), który rozpoczął się w listopadzie 2018 roku uczestniczą także dwie inne instytucje pozarządowe z miast bliźniaczych Pforzheim: Deutsche Gemeinschaft z chorwackiego Osijeku i Euroculutra International z włoskiej Vincenzy. Celem współpracy jest wypracowanie realnych form aktywności obywatelskiej w zakresie lepszego wzajemnego poznania miast - uczestników projektu - i promocji idei współpracy międzynarodowej w Europie oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne przyszłych liderów takich działań.

Ważnym tematem działań projektowych jest życie i przyszłość młodych ludzi w Unii Europejskiej, stąd informacje o życiu zawodowym, możliwościach edukacji i wymiany. Nie mniejszą uwagę poświęcono zaktywizowaniu seniorów i promocji partnerstwa miast w mediach społecznościowych (#engagiertfuereuropa). Uczestnicy zapoznali się z doświadczeniami i ofertą Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJD i wyrazili uznanie dla tej formy aktywności i jej zasięgu.

Głównym tematem warsztatów w Częstochowie były formy upubliczniania działalności organizacji pozarządowych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów, czyli szeroko rozumiana problematyka Public Relations w pracy NGOs. Spotkanie było też okazją do przedstawienia gościom częstochowskiej germanistyki oraz miasta jako centrum akademickiego.

Zdjęcia