Instytut Literaturoznawstwa zaprasza na Konferencję: Łzy w literaturze. Transfer - Recepcja – Przekład - 14-15 listopada 2019r.

Wydział Humanistyczny, Instytut Literaturoznawstwa zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej

Łzy w literaturze. Transfer - Recepcja – Przekład
(literatura polska, austriacka, niemiecka i szwajcarska)
14-15 listopad 2019r. w Częstochowie

Celem badawczym naszego spotkania czynimy próbę zdiagnozowania różnic i podobieństw w formach transferu, przekładu i recepcji literackich ujęć płaczu i łez (proza, poezja, dramat, esej, literatura dla dzieci, literatura popularna) występujących we współczesnej literaturze niemieckojęzycznej i polskiej (XX i XXI wiek) w polskim, niemieckim, austriackim i szwajcarskim obiegu kulturowym – w kontekście uwarunkowań zarówno społeczno-historycznych, jak i poznawczych. Zakładamy wieloaspektową perspektywę oglądu zjawisk literackich, wychodząc od interdyscyplinarnej natury nauki o literaturze i badań porównawczych.
Proponując jako myśl przewodnią tegorocznej edycji konferencji zagadnienie lakrymologiczne w kontekście procesów transferu, przekładu i recepcji, pragniemy zachęcić Państwa do podjęcia dyskusji w następujących ujęciach tematycznych:

Przestrzeń płaczu i jego rola w kulturze (polskiej i niemieckojęzycznej)

Łzy oznaką moralnej wartości płaczącego czy dewaluacja łez we współczesnej kulturze

Czy płacz w literaturze nadal pozostaje medium komunikacji pozawerbalnej?

Czy zmieniły się znaczenia nadawane łzom – perspektywa diachroniczna?

Afektywna funkcja łez

Czy łzy/płacz są pojęciem globalnym? Czy istnieją dla płaczu granice kulturowe?

Różne rodzaje płaczu w perspektywie porównawczej

Tropy łez i sposoby jego przekładu

Czy płaczą tylko kobiety? Czy płacz łączy czy dzieli?

Wyzwalająca i niszcząca siła płaczu

Płacz między pokoleniami – odmienne i tożsame formy ekspresji płaczu

Znaczenia płaczu histerycznego, stłumionego itd.

Językiem konferencji jest język polski i niemiecki.

PROGRAM KONFERENCJI

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!
dr hab. Anna Majkiewicz, prof. UJD
dr hab. Joanna Ławnikowska-Koper