Edukacja Dualna – EDUAL. Studia dualne odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0

Dnia 04.03.2019 r. odbyła się Konferencja „Edukacja Dualna – EDUAL. Studia dualne odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0", zorganizowana przez Politechnikę Śląską w Gliwicach i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 43 polskie uczelnie kształcą już w systemie dualnym, łączącym przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką zawodu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wsparło tworzenie kierunków dualnych w ramach pierwszej edycji konkursu „Studia dualne”, na którą przeznaczyło ponad 120 mln zł.

Obecny na konferencji Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że jego resort przywiązuje ogromną wagę do kształcenia dualnego. "To działania ukierunkowane na zbliżenie świata nauki i biznesu" – mówił w swoim wystąpieniu.

Podczas konferencji poświęconej kształceniu dualnemu obok technicznych kierunków zaprezentowane zostały kierunki humanistyczne, medyczne, ekonomiczne czy artystyczne.
Nasi pracownicy, twórcy studiów dualnych dr Małgorzata Niemiec-Knaś, dr Andrzej Skwara (Język niemiecki w obrocie gospodarczym) oraz dr inż. Urszula Nowacka i dr inż. Marcin Sosnowski (Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały) byli również obecni na konferencji, a dr Małgorzata Niemiec-Knaś wzięła udział w panelu dyskusyjnym: Dobre praktyki w kształceniu dualnym.

Od maja 2019 zapraszamy maturzystów na studia dualne, prowadzone w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza.