„Język niemiecki w kształceniu dualnym” już do nabycia!

W naszym Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie ukazała się publikacja autorstwa Małgorzaty Niemiec-Knaś i Andrzeja Skwary „Język niemiecki w kształceniu dualnym”.

Poradnik powstał na podstawie działań i przemyśleń w ramach przeprowadzonych studiów dualnych Język niemiecki w obrocie gospodarczym w latach 2019-2022 na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Koncepcja studiów powstała na potrzeby konkursu „Studia dualne” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2017 roku i została zrealizowana wraz z nowoczesnym przedsiębiorstwem w Częstochowie ZF AUTOMOTIVE SYSTEMS POLAND Sp. z o.o.

Publikacja zawiera informacje dotyczące idei kształcenia dualnego, rozważania na temat kompetencji przyszłości, wskazuje na kluczowe aspekty w modelu uczenia się języka specjalistycznego oraz zwraca uwagę naistotę staży i praktyk w dualnej formie kształcenia. W podsumowaniu zostały zamieszczone najważniejsze wnioski i postulaty dotyczące koncepcji kształcenia dualnego po trzech latach doświadczeń w łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyczną. Poradnik zawiera wykaz lektur godnych polecenia w tematyce uczenia się języka specjalistycznego, dualnej formy kształcenia oraz przygotowania i przeprowadzania staży i praktyk. Na końcu publikacji znajduje się wykaz kompetencji specjalistycznych zdobytych przez studentów w trakcie studiów dualnych Język niemiecki w obrocie gospodarczym.

Małgorzata Niemiec-Knaś, Andrzej Skwara

m.niemiec-knas@ujd.edu.pl