"Dziedzictwo humanistów. Johannes Reuchlin 1455-1522"

"Towarzystwo Polski-Niemieckie we współpracy z Galerią Biblioteki UJD, germanistyką i Liceum Plastycznym w Częstochowie przygotowało wystawę "Dziedzictwo humanistów. Johannes Reuchlin 1455-1522". To działanie w ramach projektu "Powered by Reuchlin". Jego celem jest prezentacja aktywności humanistów i ukształtowanych przez nich wartości takich jak godność człowieka, respekt, tolerancja, sprawiedliwość, ale też mobilność i wielojęzyczność. W centrum ekspozycji znajduje się najwybitniejszy syn Pforzheim Johannes Reuchlin. Biogram przedstawia jego sylwetkę, a cytaty przypominają o ideałach, którymi się kierował. Najważniejsza z sentencji "Poznaj to co obce, nie niszcz tego" pozostaje zawsze aktualna. Aktualne pozostaje także wskazanie przez humanistów drogi nauki języków obcych jako podstawy dialogu. To dlatego wystawa jest dwujęzyczna, za teksty polskie odpowiadają studentki filologii germańskiej (studia II stopnia ). Ostateczny, bardzo profesjonalny, kształt graficzny wystawy zawdzięczamy pani mgr Agnieszce Tyrman (opiekun klasy graficznej Ig w Liceum Plastycznym).

Na otwarcie wystawy przybyli uczniowie II LO im. Romualda Traugutta, IX LO im. C.K. Norwida i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie z opiekunami, członkowie TPN, studenci germanistyki i pracownicy UJD. Słowo wstępne wygłosił dr hab. Wiesław Wójcik, prof UJD.

Zdobytą na wystawię wiedzę zwiedzający mogą sprawdzić rozwiązując wirtualny quiz (poprzez QRcode). 8 czerwca 2022 podczas finisażu wystawy odbędą się warsztaty dla młodzieży z I LO im. Julisza Słowackiego."